25/01/2014
Poruka od studenta pošto je uporna „upornost se isplati“objavljujemo je u celosti:
Obavijest!
Drage moje koleginice i kolege, dobila sam u više navrata od anonimnog izvora određene informacije, a koje se tiču zadnjih dešavanja u vezi sa objavljenim Rješenjem o zabrani rada Evropskog univerziteta u Brčko distriktu, a čiji sam i ja student, ili neznam šta da kažem, valjda bila student, ili sam postala nažalost kao i većina nas kolateralna šteta politike!!
Nebih da paničim, ali šta da Vam kažem, uložila sam dosta truda i novca da bih sad to sve otišlo niz vjetar!! Ali sam sa nekim frendovima odlučila da se borim za svoja prava, jer smo saznali da krivaca ima više, i da nisu samo naši krivi, odnosno da je došlo do propusta u procedurama prilikom utvrđivanja legaliteta i legitimiteta ustanove, odnosno, Evropskog univerziteta BD.
Ako ste svi Vi , naši i svoji prijatelji, sa ovog profila, dobićete matricu kome i kako da se obratite, mailom, telefonom, faksom, pismom ili kako već god hoćete, ali samo pišite, na svim jezicima koje znate, hrvatskom, bosanskom, engleskom, njemačkom, srpskom, ali samo da to bude što masovnije obraćanje.. Dakle, pošto sam malo istraživala, u Distriktu više nema aktivne supervizije međunarodne zajednice kroz instituciju Supervizora, jer ju je suspendovao tadašnji supervizor, odnosno Ambasador SAD-a Roderick W. Moore, jer su se kako je rekao stvorili uslovi da javne institucije Distrikta , vlast Distrikta, preuzme punu odgovornost za upravljanje i sprovođenje pozitivnih propisa u Distriktu, te donio tzv. Nalog kojim je na Distrikt prenio pravo da tumači i donosi izmjene i dopune pojedinih pravnih akata koji su protekli iz naloga prethodnih supervizora. Kako je rekao, ovom mjerom tehničke prirode, osigurava se da nakon suspenzije funkcije supervizora za Distrikt, neće doći do pravnog vakuuma.
E kako moj anonimni pravni ekspert i izvor kaže, formalno-pravno je ostavljen prostor da se blagovremeno, a to je nakon suspenzije, koja se desila 31.08.2012. godine, od strane vlasti u Distriktu, hitno pokrenu i realizuju procedure oko formiranja radnih grupa i komisija koje bi donijele nacrte podzakonskih akata koje bliže uređuju oblasti, između ostalog i u visokom obrazovanju, kao i načine i modele osnivanja, organizacije, rokove, nadzor i kontrolu itd (dakle proceduru), te u skladu i u okviru Zakona, omogućila ustanovama da otklone eventualne nedostatke koje bi imala, te procedure kontrole i metode kontrole, te forme zapisnika i dr.
Drage moje kolege, od tog dana do danas Ured Gradonačelnika, Vlada i resorni Odjel, nikad nije pokrenuo niti sproveo procedure oko donošenja podzakonskih akata, nego je adhok shvatio Nalog supervizora za pravnim tumačenjima, odnosno, ostavljeno je u upravnim stvarima licima koji su u datom momentu na vlasti i fotelji da proizvoljno i na način kako njima odgovara koristeći "svoj službeni položaj" a koji mu je omogućio i sam supervizor, da tumače uopštene imperative na način kako njemu i/ili njima odgovara.
To se desilo u zadnjem Rješenju, došlo je do totalne zloupotrebe ovog ovlaštenja i privatnim istraživanjima u kojima se zadiralo u meritume, kao da je Tužilaštvo podnijelo optužnicu Sudu na potvrđivanje.. Nema obilježja zapisnika u kome bi se konkretizovalo vrijeme od kad do kad je ko dao dozvolu, ko je potpisao i šta je tu otklonjivo ili neotklonjivo. Da pojasnim, drage moje i dragi moji, nećemo i nemožemo biti kolateralna šteta, nego se trebate svi sa ovim tekstom, ako treba i preveditega, obratiti na način kako sam već gore opisala, dakle, OHR-u u Sarajevu mailom na [email protected], ili na Fax: +387 33 283 501, ili zvati na telefon +387 33 283 500, ili putem pošte na adresu Emerika Bluma broj 1, Broj Pošte 71000., Sarajevo, Bosnia i Hercegovina.
Sa naznakom, URGENTNO, POZIV ZA POMOĆ, HELP, RETURN SUPERVISION IZ BRČKO DISTRIKT;
Zbog: Masovnog kršenja građanskih prava,
Kratkim sadržajem koji se konkretno upućuje Visokom predstavniku i prvom zamjeniku koji je ujedno i suprvizor za Brčko distrikt od 20.10.2013. godine, gospodinu Tamir G. Waser, a koji je bio politički savjetnik u Ambasadi Sjedinjenih Američkih Država u BiH. Gospodin Waser govori naše jezike (BHS) i čovjek sa velikim diplomatskim iskustvom, i magistar je nauka. OBRATITE MU SE SA PROBLEMOM, SVI 2000 studenata, vidjećete šta je snaga mase.
Bivši supervizor je rekao prilikom suspenzije supervizije, da će međunarodna zajednica i dalje ostati aktivno angažirana u Brčkom, a posebno delegacija EU na terenu, a takođe je naglasio da ukoliko nebude domaća vlast adekvatno štitila interese građana Distrikta, u čiju kategoriju i mi drage moje kolege i koleginice spadamo, i ukoliko to bude potrebno, instutut supervizora će biti aktiviran, i sva ovlaštenja će ponovo biti na snazi, te je posebno naglasio da i u ovom statusu je prvi zamjenik visokog predstavnika i dalje zvanično supervizor sa svim ovlastima definiranim u odlukama Arbitražnog tribunala za Brčko.
Pošto neznamo svoj status a mišljenja sam da nas nema ko zaštititi, te kako pravna bitka tek predstoji, mislim parnična, mukotrpna, dugotrajna, sa mnogo izgubljenog novca, a pošto je ovakvo stanje i prouzrokovala vlast od samog početka nedonoseći podzakonske akte kojima bi se uredile pravilne procedure i nadležnosti blagovremenog nadzora nad radom visokoškolskih ustanova, te pošto sad nemisle na nas, na pretrpjelu štetu, na opšti i međunarodni interes, pošto je nas mnogo iz EU, mislim iz R Hrvatske, trebala bi se aktivno uključiti delegacija EU, OHR i supervizor za Distrikt. Moramo se svi njima obratiti, odmah i putem svih medijskih sredstava, mediji su sila, i jedino nas drage moje koleginice i kolege može spasiti.
Pošaljite svakako po jedan mail i pismo i sljedećim: Neka svi znaju da se obraća nas 2000 pravarenih i od vlasti ostavljenih studenata, što iz BiH, što nas iz EU i drugih zemalja. Dakle, obratite se i Uredu Gradonačelnika, gospodinu Antu Domiću na broj telefona 065 815-000, emai: [email protected] ili [email protected], ili putem pošte na adrese: Bulevar mira 1, 76100 Brčko i Osnovnom Sudu Brčko distrikt na email: [email protected] ili na Fax: 049/216-194, ili na adresu, ulica Trg pravde 10.
POZIVAM SVE DA SE UJEDINIMO I ŠTO VIŠE TEKSTOVA PRIGOVORA NAPIŠEMO, SNAGA NAM JE U MASOVNOSTI!! POZDRAV SVIMA I SRETNO!!